ייעוץ עסקי מושלם? תשאלו את נח

הגשם הראשון החל לטפטף בחוץ כשהגעתי לפגישה עסקית עם בעל עסק שפנה אלינו לקבלת ייעוץ עסקי בשל קשיים בתזרים וירידה נכרת במכירות. בזמן שהמתנתי ללקוח שיאתר דו"חות של הבנק ודו"ח מכירות, נזכרתי בגיבור המבול הראשון שירד על הארץ, הלא הוא מיודענו, נח.

בפרשנות המסורתית על פרשת נח, קיימת הסתייגות מסוימת מנח שלא כאן המקום לדון בה, אך דבר אחד אף אחד לא ייקח ממנו, את ההיערכות המדוקדקת שלו לתזרים, תרתי משמע.

מי היה היועץ העסקי של נוח?

את התיבה החל נוח לבנות הרבה לפני הגשם הראשון, באופן מדוקדק, על פי פרמטרים מסודרים. הוא ידע מה "גודל השוק" אליו הוא פונה, מה הם הצרכים בשוק זה, מה הם הגורמים, הפנימיים והחיצוניים שיש לקחת בחשבון בתכנון, כמות המשאבים שיהיה עליו להקצות בתקופות זמן שונות ועוד ועוד. בקיצור, הוא עסק בהכנה מדוקדקת ויסודית של המיזם הגדול העומד בפניו. נכון, הוא ידע בדיוק מה ואיך עליו לעשות משום שעל התוכנית העסקית היה אמון ריבונו של עולם שהעניק לו ייעוץ עסקי פשוט מושלם.

ייעוץ עסקי – לקפוץ למים בלי תוכנית עסקית

במה נכשלים רבים מהעסקים הקטנים והבינוניים?

כשמגיעים לבחון את התוכניות העסקיות של בני תמותה התמונה היא שונה לחלוטין. לעיתים תכופות, הרבה יותר ממה שניתן לצפות, אני מגלה כי הכשל או הקושי של עסקים בינוניים וקטנים, מתחיל דווקא בתוכנית העסקית. ואל תטעו, אני לא מתכוון לכאלה שפועלים בלי תוכנית עסקית כלל, פותחים עסק וקופצים למים, יהיה אשר יהיה. אני מתכוון דווקא לבעלי עסקים שהציגו בפניי תוכנית עסקית, אלא שלמרבה הצער, רב היה המרחק בין מה שנדרש מתוכנית עסקית טובה לבין אוסף ולעיתים גבב הנתונים שהוצגו בפניי, ושחלקם אף לא היו רלוונטיים, בהם הושקעה בעיקר עבודת גרפיקה מצוינת.

רק לאחרונה, פגשתי לקוחה שאפתנית שרוצה להקים מיזם גדול בתחום החינוך, ולאחר ששילמה במיטב כספה, קיבלה לידיה, מיקבץ נתונים ומספרים בלתי מבוססים, שאין בינם לבין המציאות הרבה, ואפילו גרפית המראה לא היה מלבב. על מיקבץ הנתונים והניתוח הדל שהוגש לה התנוססה הכותרת – תוכנית עסקית.

איך תזהו תוכנית עסקית טובה?

תיכנון מסודר ויסודי חייב לכלול תוכנית עסקית רצינית. היא לא אמורה להיות מסמך מסובך ארכני וטרחני, עתיר גרפים, נתונים מאוגדים בטבלאות פאי צבעוניות ועוד סוגי פירוטכניקה שונים. תוכנית עסקית טובה צריכה להיות פשוטה, מובנת ונגישה לכול הדיוט אשר יקרא אותה, והיא תעמוד בקנה המידה של כל אחד מאתנו, היגיון פשוט ושכל ישר.

נכון, יועץ עסקי שהוא איש מקצוע טוב, יידע להעריך טוב יותר את שיעורי הריבית שהבנק ידרוש במידה וניזדקק להלוואות, הוא יידע טוב יותר להכין גיליון תזרים מזומנים, ואם הוא גם יודע לדבר בנקאית, אזי הוא יכין טוב יותר את המקורות הנדרשים לעסק, השימושים שייעשו באותם מקורות, מהו האובליגו הכולל, הביטחונות המוצעים וכן הלאה.

השלב הראשון לקראת הקמת עסק בריא או בעל סיכויים טובים להצליח כרוך בהשקעת זמן ניכר ומשאבים. בסקר האחרון שנעשה ופורסם בעיתון גלובס (גלובס, עמ' 4, 14-15 בנובמבר 2013) 40% מהזמן בהקמת עסק חדש מתבזבז על התעסקות עם הבנקים והרשויות. זו המציאות הכואבת ודווקא בשל כך, יש להתכונן ביסודיות ולהיערך היטב למפגש איתם, כי בסופו של דבר, זמן הוא כסף.

מעוניינים שאצור עמכם קשר?
קידום אתרים קידום אתרים