יועץ עסקי בכדי שלא יגידו לכם לא!

הבנקים פרסמו לאחרונה את הדוחות הכספיים שלהם למחצית 2018, חלקם הציגו תוצאות שיא ברווחים ביחס לשנה הקודמת וכן תשואה גבוהה ביותר על ההון.

אם אתם מדלגים לכתבה הבאה כיון שזה לא מעניין אתכם ומימלא אתם משלמים יותר מידי בריבית ובעמלות השונות, עצרו שנייה- טעות בידיכם.

כבעלי עסקים או חברות, קטנים או בינוניים, רוב ההון המזין את העסק, מקורות המימון בהלוואות ארוכות טווח, קצרות, מסגרות אשראי או מסגרת ניכיונות – הרוב המכריע מקורו בבנקים. המאמר צריך לעניין אתכם כיון שהוא עוסק בכם, במקורות המימון שמניעים את העסק או החברה שלכם.

אחד המאפיינים שבלטו  בדוחות של בנק לאומי למשל, הוא הירידה באשראי והלוואות שהבנק נותן לעסקים קטנים ובינוניים כיון שהוא סבור שרמת הסיכון באותם עסקים עלתה.

במילים אחרות, אתם צריכים להיערך טוב יותר וחכם יותר כיון שהחורים ברשת הסינון הפכו להיות צפופים יותר, ואתם עשויים להיקלע לקשיים בתזרים המזומנים שלכם. אם עד עתה הרמתם טלפון לסניף הבנק שלכם, ובקשתם הלוואה לטווח קצר או מסגרת מיוחדת שבעבר אושרה לכם, לא בטוח שכעת אלה יהיו פני הדברים.

אז בואו ננסה להפוך חיסרון ליתרון, לימונים ללימונדה או אולי גם אתם תצליחו להפוך מים לסודה בטעמים, ל"סודה סטרים".

בחודש האחרון למשל, התחלנו לתת ייעוץ עסקי לחברה שמייבאת מוצרים טריים וקפואים לתעשיית המזון, חברה ותיקה וטובה עם מחזור מכירות של כ- 20 מליון ש"ח, רווחית, עם גירעון בהון לא גדול בשל כשל בעסקה. כעת, ממגוון סיבות, החברה סובלת ממצוקה בתזרים המזומנים, והיא בדיוק אותה חברה שתיפול, תרתי משמע, למשבצת הסיכון בגרף. ולא היא ! אפשר גם אחרת.

בפגישה סדורה עם הבנק, גיבשנו יחד ארגון מחדש של מקורות ההון, לא פריסת חובות או הסדרים שונים חלילה, ואזי דירוג הסיכון יגדל, ירדנו לשורש הדברים, לפרטים, הצגנו את הכיוונים והמגמות בחודשים הקרובים, ואפשר לומר שהיא בכיוון הנכון.

כמה שפות יש בעולם ?

החוקרים מעריכים כי יש בעולם כ- 6,500 שפות מדוברות, כשהסינית היא השפה המדוברת ביותר, אבל החוקרים שכחו למנות את שפת האם שלנו – בנקאית.

בנקאית, ככול השפות, גם לה יש דקויות משלה, קודים סמויים שמסתתרים בין השיטין ומעבר למילים, אינטונציה, קצב ומוסיקה, וכך רק מי שדובר את השפה כשפת אם, ער להם. תירגלנו את השפה עשרות שנים בבנק ומחוצה לו, ובנקאית היא שפתנו.

מכאן אפוא, שגם אם הבנקים גבשו החלטה אסטרטגית, שעסקים קטנים ובינוניים וחברות, הם ברמת סיכון כזו שאין הם רוצים להגדיל את נפח הפעילות איתם, זכרו, שעדיין יש עשרות מיליארדים שהבנקים מקצים לפלח עסקים זה.

בחנו את ענף העסקים בו אתם פועלים, רוב העסקים, הלקוחות שלכם, הספקים והמתחרים, עדיין פועלים וממשיכים לנהל את מירב הפעילות, באמצעות מקורות מימון שקבלו מהבנק, ולחלקם הוא ממשיך להקצות, והחוכמה היא לדעת להתנהל נכון, יחד איתם. זכרו שהבנק רוצה בכול מאודו, הלוואות ואשראי לעסקים, ועם זאת משתדל לבור את המוץ מן התבן.

עברית שפה קשה ? גם בנקאית

כמה טיפים שיעזרו לכם ללמוד את השפה ולהבין גם כמה מילים שמובלעות במשתמע –

  • יועץ עסקי – הבנת השאלה או הבעיה היא חצי תשובה, אנחנו רגילים לומר, ובכול פה אנחנו קוראים לכם לקחת יועץ עסקי מיומן, בעל מוניטין במערכת הבנקאית והפיננסית, שיעשה לכם חצי מהעבודה. נכון, הבנק לא נותן אשראי או הלוואה לעסק חדש או קיים בגלל העיניים היפות של היועץ, אבל הוא כן מרגיש נוח כאשר איש מקצוע מלווה אתכם, והוא יודע שיקבל תשובות מקצועיות ומהימנות.
  • תשאל את אמא – גם אתם אומרים לילד את המשפט המנצח, כשאתם לא יודעים מה להחליט. אל תגיעו למצב הזה בבנק, אל תהיו הילד שיגידו לו, נבדוק, נחשוב, נשאל את מינהלת האיזור כשאתם לא ערוכים עם תשובות סדורות. תבינו מראש מה אפשרי ומה לא.
  • מל"ם – מודיעין ואיסוף נתוני השוואה הם יתרונו של היועץ, גם אתם מכירים את הבנק, זה נכון , אבל אין לכם בסיסי השוואה בין בנקים ובין סניפים, ליועץ מיומן יש, זה עיסוקו ויש לו את המידע.
  • בנט או ליברמן – יש מנהלים כאלה וכאלה, יש שרוצים לכתוש, ויש שמתנהלים ברוגע, קראו את הסיטואציה, גלו אינטליגנציה רגשית, הבינו מתי ומה אפשרי, גם להם יש לחצים, זה עוזר.
מעוניינים שאצור עמכם קשר?
קידום אתרים קידום אתרים