חפש ת'שותפים שלך

בחירת שותף או שותפים עסקיים לעסק או לחברה דומה לבחירת שותף לחיים. שותפות עסקית היא סוג של נישואין, לטוב ולרע. זו הסיבה לכך שבחירת שותף או שותפים עסקיים היא תמיד בחירה סבוכה, שמעורבים בה לא רק כסף או נכסים מדידים שווי כסף, אלא הרבה אמוציות. רבים חוששים להכנס לתוך תהליך כזה ומצהירים מראש, שהם "לא רוצים שותפים בעסק".

בתור יועץ עסקי שמלווה לאורך הקריירה שלו הרבה מאוד עסקים, שחלקם מנוהלים על ידי שותפים וחלקם נאלצים להכניס שותפים, אני רוצה להציע כאן כמה זוויות נוספות להסתכלות על התהליך של מציאת שותפים לחברה או לעסק, וגם אולי להסיר חלק מהחששות ומאי הוודאות הכרוכים בו.

ייעוץ עסקי – מה כל שותף מביא איתו לעסק?

שותפים מבית

ראשית, חשוב לזכור כי לרובנו יש ניסיון עם שותפות. חיי המשפחה שלנו הם שותפות לכל דבר ועניין עם אשה, אחים, ילדים או קרובי משפחה אחרים. שותפות זו מאפשרת לנו לבחון את עצמנו כשותפים וללמד אותנו מעט על ההתנהלות שלנו ועל אותן אמות מידה שכדאי שנפעיל, אם וכאשר נשקול שותפות עם "זרים".

"שותפים" זרים

בנוסף לשותפים מבית, כבעלי חברות ועסקים יש לנו תמיד גם "שותפים" זרים. למשל: הבנק ומס הכנסה. אנחנו נוהגים לומר זאת בציניות על דרך ההלצה, אבל יש בכך לא מעט מן האמת. אלו מוסדות שיש להתחשב בהם, הגם, שמידת מעורבותם (האקטיבית או הפאסיבית) שונה מזו של השותף הקאלסי אליו אנו מתכוונים.

שאלות לעצמנו

לתפיסתי, ישנן שתי שאלות שעל בעלי העסק או החברה לשאול את עצמם, איזה סוג מנהל- בעלים- אני, מבחינת ההתנהלות האישית עיסקית שלי, ושאלה שנייה היא מה אני רוצה להשיג ולקבל מהשותף החדש, ואנא – לא לשלוף את תשובת האינסטנט: השקעה וכסף – זה לא מספיק ולא מספק.

לשאלה הראשונה, אני חושב שרובנו מכירים את עצמנו, מה הן החוזקות, מהם היתרונות, מה אנחנו אוהבים בעסק, מה אנחנו אוהבים ויודעים לעשות, מה הדברים הבולטים שבהם קדמנו את העסק – ותמיד טוב לשאול את הסביבה הקרובה שאנו נותנים בה אמון: האשה, חבר קרוב או גם יועץ מקצועי שיכול לסייע.

התמורה או המחיר אותו אנו רוצים, תמורת שותפות שווה או חלקית, היא תמיד החלטה שנכון להתמודד איתה בכלים מיקצועיים, לא בתחושות ולא ברגשות. מניסיוני, תמיד הבעלים חושבים שהעסק או החברה שווים יותר, בדיוק כפי שרובנו חושבים כי הדירה או הבית בו אנו גרים "שווה בשוק" יותר ממחירו בשוק ויותר מהבית של השכן, על אף שהם בעלי מאפיינים דומים.

הגם שהערכת שווי של עסקים אינה מדע מדוייק, ויעידו על כך הרבה מהערכות השווי "המקצועיות" שנעשו לחברות גדולות ומכובדות, והן עסוקות כעת בהסדרי חוב במקרה הרע או ששווין נחתך לעשירית במקרה הטוב. למרות כל זאת, רוב העסקים והחברות אינם כה מורכבים, ומודלים מקובלים, בין אם זה בשיטת היוון תזרים המזומנים ובין אם בשיטת הערך הנכסי הנקי, נותנים אומדן לכיוון, וחשוב להשתמש בו.

דבר חשוב נוסף שניתן להסתייע בו מגורם מקצועי שילווה את התהליך הוא לא להקלע למצב של "נעילה" על מחיר שאנו בטוחים, שהוא הוא המחיר הראוי.

זכרו כלל חשוב! כסף לא צריך להיות הסיבה הבלעדית להכנסת שותף, ואם זו הסיבה ואנו לא ערוכים לתהליך בו יש לשתף ולנהל יחדיו עסק, אולי אנו משביעים חוסר ורעב פיננסי זמני, אך יוצרים לעצמנו בעיה גדולה יותר לעתיד. אם הצורך במימון הוא הסיבה ההמרכזית להכנסת שותף, כדאי לדעת שלכך יש פתרונות אחרים ופחות מסבכים, החל מקרנות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה, קרנות לעסקים של הבנקים הגדולים עצמם בתנאים מקלים ונוחים, וניתן גם להסתייע במקורות חוץ בנקאיים, מוסדרים ומסודרים, שנותנים מימון לתקופות קצרות יותר.

חשוב לבחון מהו סוג השותף אשר יתרום לנו את המירב, האם הוא צריך להיות שותף פיננסי, שותף פאסיבי שבכלל אינו מעורב בניהול השוטף, שותף אסטרטגי שיכול למנף את העסק והחברה שלנו, שותף המביא עימו יכולות ניהול, יכולות שיווק, ניסיון מאירגונים גדולים יותר, בקיאות בהיבטים חשבונאיים וכן הלאה.

שותפות היא זוגיות, לכולם ברור וכולם מבינים זאת, אך מה שפחות נהיר ודורש מחשבה סדורה, הוא הצורך בגיוון. תועלת מרובה לא תפיקו ממלכודת הדבש של שותפים הדומים לכם. אולי זה טוב בזוגיות ואולי זה משעמם, אך בשותפות עסקית, מוטב שהשותף יביא עימו שונות, חשיבה אחרת, ראייה עם פריזמה חדשה שתוכל למנף ולקדם את העסק.

ויש גם שדכנים

כך לאחרונה, במסגרת של ייעוץ עסקי, הייתי מעורב במיזוג בחברה פעילה בתחום התשתיות, אשר יש לה בעלים חזקים ועתירי ניסיון, עם חזון מדהים ואנרגיות בלתי נדלות. כאשר ניתחנו את התוכניות העתידיות, כולל תוכנית פיננסית של מקורות מימון לצורך פיתוח, דוקא הוא העלה את ההצעה לשלב שותף עם יכולות בהיבטים פיננסיים, גיוס מקורות ותכנון ארוך טווח, בעוד שהוא ימשיך להתמקד בהיבטים תיפעוליים ושיווקיים והובלת החברה בהתאם לתוכנית העסקית שלה.

ואכן, כמו שתמיד קורה, במסגרת איחולי ברכת חג שמח לאחד מאנשי העסקים שבעברו היה איש בנקאות ופיננסיים, הצעתי לו לשקול את העניין, ובימים האחרונים מתגבש ההסכם ההתקשרות, כאשר ברי לשני הצדדים מה תרומתו של כל אחד. כל אחד מעריך ומוקיר את הערך המוסף של שותפו, וסכום ההשקעה בגין חלקו בשותפות הוא שולי יחסית, שכן היה באפשרותה לקבל מימון "נטו" ללא מעורבות גם ממקורות בנקאיים וגם ממשקיעים פאסיביים אחרים.

מעוניינים שאצור עמכם קשר?
קידום אתרים קידום אתרים